Kąpiel Leśna i Terapia Lasem.

Kilka dni temu wróciłam z tygodniowego szkolenia dla przewodników Kąpieli Leśnych prowadzonego przez ekipę Forest Therapy Institute w Puszczy Białowieskiej. Jest to pierwsze tego typu szkolenie w Polsce.

Na szkoleniu spotkałam innych profesjonalistów, którzy włączają do swojej codziennej praktyki bycie w przyrodzie. Przedstawicieli różnych profesji i środowisk edukacyjnych. Terapeutów, lekarzy i innych, którzy, widzą jak ważny dla naszego zdrowia i rozwoju, jest kontakt z naturą.

Ja sama od wielu lat łączę pracę w gabinecie/sali warsztatowej z pracą w przyrodzie. Inspiruję się założeniami ekopsychologii i ekoterapii. Teraz do swojej praktyki dokładam nowe doświadczenie i wiedzę, którymi chcę się z Wami też podzielić.

Relacja z naturą jest nam potrzebna.
Żyjemy w czasach, które nazwałabym „czasami masowego” odcięcia. Od siebie, od innych, od natury.
Brak ucieleśnionej obecności powoduje, że nasz układ nerwowy jest rozstrojony. Ciało nie może się zrelaksować, siły regeneracyjne nie dochodzą w pełni do głosu. Układ nerwowy nie wytrzymuje wieilości bodźców i szybkiego tempa życia. Żeby, poradzić sobie z tym natłokiem odcinamy się od zmysłów, bo nie jesteśmy w stanie „przeprocesować” wszystkiego, co codziennie do nas dociera.
Ten problem dotyka nas zwłaszcza wówczas, gdy żyjemy w dużych miastach.
Dotyczy to również mnie i osób, z którymi pracuje.

Istnieją doświadczenia, które możemy włączyć do naszego życia, by aktywizować parasympatyczną część naszego układu nerwowego, odpowiedzialną za relaks i odpoczynek. Celem tego włączenia bedzię regulacja orgaznizmu i przywrócenie wewnętrznej równowagi.

Jednym z nich jest „Kąpiel Leśna” (Shinrin-Yoku, Forest Bathing).
Nie jest ona zwykłym spacerem przez las.
Tak jak nie każda rozmowa jest terapią, tak nie każde bycie w naturze będzie doświadczeniem mocno wspierającym zdrowie. Warto samemu korzystać z dobrodziejstw natury, ale należy podkreślić, że Kąpiel Leśna to jednak całkiem inne doświadczenie.

Zaciekawieni tematem mogą zajrzeć do książek, które opublikowano w Polsce:

 1. Shinrin -Yoky. Sztuka i teoria kąpieli leśnych.
  Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym.
  Dr Qing Li
 2. Uzdrawiającą moc lasu.
  Clemens G. Arvay

Sceptycznych zachęcam, by poszperali w badaniach, które wskazują, że Kąpiele Leśne *:

 • obniżają stres
 • obniżają poziom kortyzolu i adrenaliny
 • wpływają hamująco na układ współczulny odpowiedzialny za reakcję walki lub ucieczki
 • aktywizują układ przywspółczulny odpowiedzialny za odpoczynek,
 • obniżają ciśnienie krwi
 • stymulują układ odpornościowy
 • wpływają dobroczynnie na nastrój.

Las jest elementem środowiska naturalnego, jednak bywa, że Kąpiele Leśne czy Terapia Lasem wzbudzają niechęć. Kojarząc się z robieniem wielkiej sprawy wokół oczywistości.
Wydaje mi się ważne, aby chwilę się nad tym zatrzymać.
Zacytuje:
„Homo Sapiens rozwijał się przez miliony lat nie w jakieś bunkrach betonowych czy gęsto zabudowanych miastach, lecz w swoim naturalnym środowisku, w otoczeniu roślin, zwierząt, rzek, gór, jezior, wzgórz i połaci obrośniętych trawami. Takie środowisko dominowało, gdy się rozwijał. Zatem zupełnie nie powinno nas dziwić, że nasz gadzi mózg i układ limbiczny najlepiej odnajdują się w naszym naturalnym środowisku. Naszym ewolucyjnym domem jest przyroda. Jesteśmy z nią, ściśle związani i gadzi mózg wraz z układem limbicznym są nieświadomą centralą biofilii, kawałkiem naszej duszy, która zawsze będzie połączona z naturą, przyrodą, do których należymy” (Uzdrawiająca moc lasu, C.Arvay)

Kąpiel Leśna to nic innego jak autentyczny powrót do zmysłów, świadomego i przytomnego bycia. Jest uważnym zanurzeniem w naturę prowadzonym przez przewodnika odpowiednio do tego przygotowanego.
Ma to ogromne znaczenie, gdyż właśnie będąc „uczestnikiem” możemy poczuć się bezpiecznie, odpuścić kontrolę i zanurzyć w chwilę obecną.

Miłego zgłębiania tematu i kąpieli leśnych.
Do zobaczenia
Magda

Ps. Ciąg dalszy nastąpi …

*Forest Barhing, Dr Qing Li

Fot. Kamil Simonienko

Magdalena Kidoń Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *